„W poszukiwaniu kultury”

Od maja do grudnia 2015 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Polskich Profesorów Lwowskich w Pęgowie uczestniczyli w grantowym projekcie PZU z Kulturą. Dzięki niemu wzięli udział w licznych wyjazdach do miejsc kultury: Narodowego Forum Muzyki, Teatru Muzycznego Capitol, Teatru Polskiego, Współczesnego, Opery, Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowego oraz na wystawę Body Worlds. Ponadto chętni uczniowie uczestniczyli w warsztatach malarskich i teatralnych. Wszystkie te zajęcia były zupełnie darmowe, dzięki czemu mógł w nich wziąć udział każdy.
Z wyjazdów młodzież pisała recenzje, w których zawarła swoje refleksje, oceny. Oto dwie z nich.

„Człowiekiem jestem i chcę o sobie wiedzieć wszystko”
Dnia 14.12.15 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pęgowie pojechali na wystawę Body Worlds & The Cycle of Life do Centrum Handlowego Magnolia we Wrocławiu .Twórcą wystawy jest niemiecki lekarz i anatom Gunter von Hagens. Body Worlds & The Cycle of Life to jedyna w swoim rodzaju wystawa anatomiczna, poświęcona budowie człowieka. Pozwala ona dokładnie poznać ludzki organizm.
Pani przewodnik oprowadziła nas i w przystępny sposób opowiedziała wszystko o układzie kostnym, trawiennym, oddechowym, krążenia i nerwowym. Wszystko prezentowane było na podstawie prawdziwych ludzkich ciał, które zostały odpowiednio spreparowana.
Wystawa zachęcała nas do poznawania naszego ciała i dbania o nie. Na mnie zrobiła ogromne wrażenie. Bardzo dużo dowiedziałam się o człowieku i jego ciele. Wszystkich którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć wystawy, serdecznie zapraszam. Jest to niesamowite wrażenie !
Zosia Zełep, kl. 2a

„Mayday”- Komedia o bigamiście
Teatr młodemu człowiekowi często kojarzy się z czymś poważnym i… nudnym. A już w szkole wyjazdy do teatru nie cieszą się popularnością. Tym razem jednak było inaczej. Na wycieczkę do Teatru Polskiego we Wrocławiu zgłosiło się wielu chętnych. Była to już kolejna kulturalna wyprawa z PZU, czyli wyjazd w ramach projektu: „W poszukiwaniu kultury”.
Sztuka „Mayday” jest farsą opowiadającą o taksówkarzu, Johnie Smith, jego żonie, Mary, i drugiej żonie, Barbarze. Fabuła rozpoczyna się w momencie, kiedy John wraca do domu ze szpitala. Jednak podał dwa adresy, przez co ściągnął uwagę policji. Perypetie taksówkarza, który prowadzi podwójne życie, śmieszą do łez.
Okazuje się, że można pojechać do teatru i świetnie się bawić. Mam nadzieję, że od tej chwili inaczej będziemy myśleć o teatrze i jeszcze wielokrotnie zawitamy w jego progi, być może nie tylko na komedię.
Mikołaj Milian, kl. 2a

This entry was posted in Główna. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.