Szkoła

Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły w Pęgowie pojawiają się w roku 1795 lub wg innych źródeł w 1804 roku. Prawdopodobnie od 1804 roku szkoła funkcjonowała regularnie.

W związku z wydarzeniami historycznymi takimi jak I i II wojna światowa budynek szkoły był używany jako szpital wojskowy. Działo się tak do 1946 roku i wtedy dzieci kierowano do nauki w klasach 1-4 do Kuńczyna (dzisiejszego Golędzinowa).
Gdy budynek szkolny 4 marca 1946 był już wolny wtedy ponownie dzieci rozpoczęły w nim edukację. W końcu czerwca szkoła liczyła 89 uczniów z ówczesnego Henrykowa, Kuńczyna, Kotowic i Zajączkowa. W tamtym czasie nauczycielem był Eugeniusz Dzundza i jego żona Eugenia.

Stara szkoła

1 lutego 1948 roku do kierowania szkołą w Pęgowie zostaje wyznaczony nauczyciel p. Piotr Antoszczyszyn. W roku szkolnym 1947/1948 następuje też zmiana nazwy miejscowości z Henrykowa na Pęgów. Wraz z objęciem funkcji dyrektora rozpoczyna się rozwój szkolnictwa w Pęgowie. Wzrasta liczba uczniów, zostaje zakupiony lepszy sprzęt do nauki dzieci, organizowane są pierwsze wycieczki uczniów do Wrocławia. W 1948 roku zostaje powołany pierwszy Komitet Rodzicielski. Od roku szkolnego 1949/1950 rozpoczyna się realizacja pełnej siedmioklasowej szkoły z 163 uczniami.

Z powodu rozmiłowania poezją Adama Mickiewicza p. Piotr Antoszczyszyn od początku swojej działalności starał się o włączenie do nazwy szkoły imienia wyżej wymienionego wieszcza. Pod koniec roku 1954 następuje zgoda Ministerstwa Oświaty, a 27 listopada 1955 roku z okazji 100 rocznicy śmierci poety, następuję odsłonięcie kamiennego popiersia Adama Mickiewicza oraz nowej nazwy szkoły, która brzmiała:
„Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Pęgowie”.

Ciągły rozwój Pęgowa i pobliskich miejscowości oraz zwiększanie się liczby ludności, a w tym uczniów spowodowały, ze ówczesna szkoła stawała się za mała, dlatego w latach 1961-1967 powstaje nowa szkoła, a 25 XI 1967 roku następuje jej uroczyste otwarcie.

Nowa szkoła – widok z ulicy

W 1970 roku szkoła otrzymuje ufundowany przez Komitet Rodzicielski sztandar. Trwa zadrzewianie nowego terenu szkoły.
W roku 1977 podjęto decyzję o przeniesieniu i renowacji popiersia Adama Mickiewicza oraz tablicy pamiątkowej. W kolejną rocznice śmierci Patrona zostaje oddana do użytku sala gimnastyczna.

Popiersie Adama Mickiewicza w Parku Mickiewiczowskim

W 25 rocznicę nadania szkole im. Adama Mickiewicza dochodzi do zmiany na stanowisku dyrektora szkoły. Odchodzącego na emeryturę, bardzo zasłużonego p. Piotra Antoszczyszyna zastępuje mgr Barbara Syrico, dotychczasowa nauczycielka WF w Pęgowie.

W okresie od 01 IX 1980 do 01 IX 1995 roku dokonano dalszych prac modernizacji w szkole. Między innymi wzbogacono bibliotekę szkolną o nowe regały i ksiązki. Przebudowano pomieszczenia WC, położono posadzkę w holu szkoły, wzbogacono gabinety w nowoczesne pomoce dydaktyczne: aparat filmowy, projektory, radia, telewizory, magnetofony.

W 1984 powrócono znów do planów rozbudowy szkoły, gdyż wciąż była ona za mała. Pani dyrektor bardzo mocno zaangażowała się w tą akcję, skutecznie wspomagała ją także p. Wanda Szkop. Ich starania oraz Lokalnego Komitetu Narodowego Czynu Pomocy Szkole w Pęgowie przyniosły dobry rezultat. W latach 1995-1998 przeprowadzono rozbudowę szkoły. Jej poświęcenia dokonał sam Jego Eminencja ks. Henryk Kardynał Gulbinowicz, a 24 listopada 2000 roku został poświecony odnowiony Park Mickiewiczowski.

Obecnie uczniowie rozpoczynają edukację w klasach 1-3, gdzie zajęcia odbywają się w Starej szkole Nowy budynek – Nowa szkoła, w którym odbywają się zajęcia dla uczniów klas 4-6 oraz dla uczniów z gimnazjum, sukcesywnie rozbudowywany i modernizowany uzyskał dzisiejszy wygląd z 14 salami lekcyjnymi, pokojem nauczycielskim, gabinetem dyrektorskim, sekretariatem, stołówką, aulą, szatniami oraz zapleczem sanitarnym.

 

This entry was posted in Jednostki. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.