Pęgów najpiękniejszą wsią Dolnego Śląska 2012 !!!

Ogłaszamy wszystkim mieszkańcom Pęgowa świetną wiadomość.

Wygraliśmy konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska”


Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpiło dzisiaj (28.08) w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu około 12.30, dlatego piszemy o naszym zwycięstwie! Pęgów został zgłoszony do konkursu przez Gminę Oborniki Śląskie w kategorii „Najpiękniejsza Wieś” i zdobył pierwsze miejsce wśród wszystkich biorących udział kandydatów.

Laureat I miejsca – Pęgów w gminie Oborniki Śląskie – „W truskawkowym Pęgowie żyje się radośnie  i twórczo” –  tak o swojej miejscowości mówią sami mieszkańcy i to najkrótsza być może definicja Najpiękniejszej Wsi Dolnego Śląska 2012. Pęgów to typowa-nietypowa wieś podmiejska i mimo, iż położna jest przy drodze wojewódzkiej, znalazła pomysł na siebie by stać się miejscowością atrakcyjną turystycznie. Wyróżnikiem wsi są truskawki i na tej bazie mieszkańcy budują swój rozwój. We wsi zgodnie działa wiele organizacji w tym od 2008r. Stowarzyszenie Rozwoju Pęgowa. Liczne połączone ze sobą projekty mają na celu nie tylko poprawić jakość i standard życia ale także rozpromować gminę poza jej terenem. W tym celu Pęgów dołączył do klastra organizacji lokalnych Gminy powołanego w celu wspierania inicjatyw społecznych. Obok licznych projektów inwestycyjnych zrealizowanych we wsi wpływających na poprawę wizerunku wsi i standard życia mieszkańców, cyklicznie już organizowane są imprezy na których pojawiają się nie tylko mieszkańcy wsi czy sąsiednich sołectw ale także goście z innych gmin. W czerwcu odbywa się corocznie „Święto Truskawki” a we wrześniu – Jarmark Osobliwości. Wieś promuję się w Internecie – posiada stronę www i profil na facebooku. Oferta wsi obejmuje także : ścieżkę bosych stóp, wyprawy terenowe, galerię wyrobów artystycznych, doskonałą bazę noclegową i minii zoo w jednym  z prywatnych gospodarstw. Wieś słynie także z pięknych ogrodów przydomowych, które nadają niepowtarzalny urok miejscowości. Na najwyższe uznanie zasługuje przede wszystkim zdolność absorpcji środków zewnętrznych przez działające we wsi Stowarzyszenie , planowanie swojego rozwoju, systematyczna realizacja założonych sobie celów, a także koordynacja działalności wszystkich organizacji we wsi. W ciągu trzech lata działalności Stowarzyszenie zrealizowało przeszło 50 projektów na łączna kwotę ponad 300.000 zł. jaką pozyskało. Podsumowując – Pęgów to wieś nowoczesna wieś budująca swój wizerunek i rozwój  na własnych zasobach, w tym na najważniejszym  – jakim są jej mieszkańcy.

 

Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska”, zorganizowany został przez urząd marszałkowski po raz czwarty , to jeden z elementów wsparcia dla sołectw i gmin uczestniczących w programie Odnowa Wsi Dolnośląskiej. Ma on na celu wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych  i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich.  Opierając się na założeniu, iż na wsi najlepiej działa zdrowa rywalizacja oparta na dobrym przykładzie – konkurs  sprawia, iż wsie mobilizując się realizują przedsięwzięcia, które w innej sytuacji by nie powstały lub ich zakres byłby znacznie mniejszy.

Więcej szczegółów niebawem – a będą to „bombowe” wiadomości !

This entry was posted in Główna. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.