Historia

Pęgów w czasach prehistorii

Badacze i archeolodzy odkryli, że na w miejscu dzisiejeszego Pęgowa istniała osada. Wskazują na to materialne ślady osadnictwa i odkrycia archeologiczne. Pochodzą one z młodszej epoki kamienia – neolitu(ok.4500-1800 p.n.e.) Na terenie dziesiejszego Pęgowa odnalezione zostały kaminna siekierka, elementy ceramiki związane z kulturą łużycką(ok.1300-1100 p.n.e.) oraz toporek.

Pęgów na tle wieków średnich

Początek historii dziesiejszego Pęgowa wyznacza rok 1288. Wtedy to 11 stycznia książe wrocławski Henryk IV przy okazji ufundowania kolegiaty św. Krzyża we Wrocławiu wystosowal dokument, w którym pierwszy raz pojawia sie nazwa wsi Hennigsdorf. Dziesięcina pochadząca z tej wsi, należąca do książęcego kościoła w Urazie została przekazana na ww kolegiatę. Nazwa Hennigsdorf prawdopodobnie powstała w wyniku pojawienia sie na ziemiach polskich osadników niemieckich, na których czele stał być może osadnik Hennig. On też zaczął budowac na terenie Pęgowa pierwszy kościół i zadbał o jego uposażenie. Wiadomo, że kościół ten w 1376 roku włączony był do trzebnickiego archiprezbiteriatu.

W pierwszej połowie XIV wieku prawie cały Śląsk znalazł się w rękach czeskich. Księstwo wrocławskie, w granicach którego Hennigsdorf pozostawał do 1818 roku zostało włączone do Korony Czeskiej w 1335 roku po śmierci ostatniego władcy wywodzącego się z linii polskich Piastów – Henryka VI.

Pęgów w czasach nowożytnych

Po bezpotomnej śmierci ostatniego Jagiellona – króla Ludwika II, panującego na tronie czeskim i węgierskim, Śląsk, a wraz z nim Hennigsdorf, przeszedł pod panowanie monarchii habsburskiej. Stało się to w 1526 roku. Wtedy to panujące w Europie wielkie przemiany religijne oraz postęp reformacji we wsi dotarły także do naszego Pęgowa. Z danych wynika, ze katolicy w tamtym czasie stanowili wyrażną mniejszość.

Na początku XVII wieku prawie cała ludność Hennigsdorfu była wyznania ewangelickiego. Dopiero w grudniu 1653 roku parafia ewangelicka została przyłączona do Urazu. Pomimo znacznej liczby protestantów kościół przeszedł w ręce katolików.

W 1740 roku po wygaśnięciu męskiej linii Habsburgów na Śląsk najechał król pruski Fryderyk II. Od tego czasu Hennigsdorf przeszedl pod panowanie pruskie, a od 1741 roku po wprowadzeniu pruskiego podziału na powiaty Hennigsdorf należał do powiatu wrocławskiego.

Pęgów w czasach dzisiejszych

Dzisiaj Pęgów jest miejscowością, która przyciąga swoim spokojem i pięknem mieszkańców większych miast. Stale się rowija zarówno przemysłowo jak i kulturalnie. Kościół, szkoła, gimnazjum, dobrze rozwinięta infrastruktura dojazdu sprawiły, że coraz więcej ludzi decyduję się na to, aby zamieszkać właśnie tutaj.
Ostatnio została ukończona inwestycja wybudowania osiedla mieszkaniowego przez firmę POLSYSTEM.

Ta strona internetowa, na której się znajdujecie, również ma pomóc w dalszym rozwoju Pęgowa. Zapraszamy do nas, odwiedźcie nas i sami się przekonajcie, ze warto.

Ten wpis został opublikowany w Zakładki, Zakładki. Dodaj do zakładek bezpośrednio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *