Gimnazjum w Pęgowie oficjalnie otwarte !

W piątek 25 listopada w Pęgowie odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku gimnazjum. Uroczystość zbiegła się z obchodami święta szkoły podstawowej – 156 rocznicą śmierci jej patrona Adama Mickiewicza.

Kosztem 4 mln zł w ciągu trzech lat powstał budynek z dziesięcioma oddziałami, biblioteką, czytelnią, pracownią internetową i plastyczną oraz gabinetem pedagogiczno-psychologicznym. Budowa była finansowana z budżetu gminy, natomiast na wyposażenie uzyskano dofinansowanie w wysokości 230 tys. zł. Budowę rozpoczęto w 2009 roku, a lekcje odbywają się od 1 września br.

Ceremonia rozpoczęła się w szkolnym parku, gdzie zebrali się tradycyjnie uczniowie obydwu placówek – szkoły podstawowej i gimnazjum, by złożyć hołd Wieszczowi. Gości powitała dyrektorka szkoły podstawowej Barbara Syrico, która przypomniała, że coroczne spotkanie młodzieży nauczycieli i rodziców pod pomnikiem patrona odbywa się już po raz 56. – Ta data wyznacza dla nas: dla nauczycieli, dla uczniów, włodarzy, środowiska lokalnego kolejne etapy rozwoju naszej szkoły – powiedziała dyrektor. – Przypomnę: w 1955 roku nadano szkole imię Adama Mickiewicza. Następne lata to rozbudowa szkoły. Za każdym razem rocznica śmierci poety była datą przekazania nowo oddanych obiektów. W 1968 r. wybudowano parter szkoły podstawowej, następnie w roku 1977 r. oddano salę gimnastyczną. Kolejna rocznica, 1998 r. to oddanie piętra, również park oddano w listopadzie. Dziś oddajemy budynek Publicznego Gimnazjum.

Dyrektorka gimnazjum Marta Michalkiewicz poprosiła o uczczenie minutą ciszy pamięci poprzedniczki, pierwszej dyrektorki tej szkoły Wandy Szkop. Następnie, razem z burmistrzem Sławomirem Błażewskim, jego poprzednikiem – który zadecydował i rozpoczął budowę – Pawłem Misiorkiem oraz wicekurator Danutą Leśniewską przecięła symboliczną wstęgę. Budynek poświęcił ks. proboszcz Henryk Matuszczak.
Następnie odbyła się akademia poświęcona patronowi SP przygotowana przez uczniów obu szkół oraz absolwentów. Młodzież recytowała i śpiewała utwory Adama Mickiewicza.

Bardzo miłą niespodziankę sprawili absolwenci szkoły. Nie tylko przyłączyli się do programu artystycznego wykonywanego przez młodszych kolegów, ale na koniec odśpiewali, dedykowaną dyrektorce Michałkiewicz, piosenkę Jacka Kaczmarskiego „Nasza klasa”. – Oni kończyli gimnazjum dwa lata temu, gdy zapadała decyzja o rozbudowie. Poprosili wtedy, żeby ich zaprosić na otwarcie nowej szkoły – powiedziała nam Małgorzata Dworniczak, nauczycielka przygotowująca akademię. – Kilkakrotnie się później przypominali. Ponieważ byli tacy wytrwali, zaproponowałam im udział w akademii. Ostatnia piosenka to był już ich pomysł i tajemnica.

Źródło: http://nowagazeta.pl

This entry was posted in Główna. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.