Być prezesem piłkarskiego klubu.


J
ak wygląda praca prezesa na przykładzie klubu grającego w rozgrywkach A klasy, co może prezes, skąd bierze motywacje do działań oraz potrzebne środki finansowe – o tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule, który bardzo dokładnie pokazuje, jak ważne dla klubu jak np ZORZA Pęgów są darowizny albo osoby, które finansowo wspierają klub piłkarski…

Artykuł został podzielony na sekcje: 

  • SKŁADKI,TRAWA…
  • REZERWIŚCI
  • WÓZ-PRZEWÓZ
  • STROJE
  • BEZPIECZEŃSTWO
  • BAZA
  • NIE JEST LEKKO

„Łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje prezes naszego klubu, niech żyje nam.” Od tego właśnie rozpoczyna się kariera każdego nowego prezesa klubu piłkarskiego. Na początek jest euforia i duża motywacja do działania, bo przecież być prezesem lokalnego klubu to wielkie wyróżnienie ale i ciężka społeczna praca. Autor jest prezesem jednego z dolnośląskich klubów.Do tego należy również sprostać oczekiwaniom kibiców i sponsorów, bo im lepiej gra drużyna tym łatwiej o ich wsparcie Prowadzenie klubu wiąże się więc z licznymi, codziennymi problemami oraz wydatkami. Przyjrzyjmy się więc ile tak naprawdę może kosztować utrzymanie klubu z niewielkiej miejscowości, który uczestniczy w rozgrywkach A-klasy. Wszystkie wymienione kwoty mogą się różnić od rzeczywistych w różnych klubach. Głównym celem tego artykułu jest pokazanie ile może przykładowo kosztować utrzymanie klubu i na co wydaje się środki.

SKŁADKI,TRAWA… Załóżmy, że w klubie mamy grupę 20 seniorów. Zgodnie z wymogami aby grać w A-klasie trzeba mieć jeszcze zespół młodzieżowy. Dla przykładu w naszym klubie trenuje również 20 osobowa grupa juniorów. Główne wydatki klubu możemy podzielić na kilka kategorii: opłaty regulaminowe, opłaty sędziowskie, transport zawodników na mecze, wynagrodzenie trenerów, zakup sprzętu sportowego, ubezpieczenie klubu i zawodników, badania lekarskie, koszty utrzymania stadionu (koszenie, wałowanie, nawożenie itp.), obsługa księgowa i inne. W celu przystąpienia do rozgrywek piłkarskich musimy ponieść następujące opłaty regulaminowe do macierzystego OZPNu: opłata licencji 200 zł, opłata startowa seniorów i juniorów 900 zł, opłata członkowska 140 zł, rejestracja zawodników seniorów i juniorów 500 zł. Do tego należy doliczyć koszty związane z opłatami transferowymi uzależnione od liczby transferów, w tym na przykład wyrejestrowanie i zarejestrowanie zawodnika między OZPN-ami. Dodatkowo nale- ży w klubie liczyć się z koniecznością zapłaty za ewentualne kary regulaminowe (walkowery) oraz kolejne żółte i czerwone kartki za zawodników jakie otrzymali podczas meczów. Ogólnie możemy przyjąć, że łącznie w ramach opłat regulaminowych musimy wydać kwotę ok. 3000 zł. Do tego dochodzą koszty za same transfery. Przyjmijmy więc kwotę 2 000 zł.

REZERWIŚCI Drużyna seniorów naszego klubu występuje w lidze składającej się z 14 drużyn, co oznacza, że do rozegrania będzie miała w sezonie 26 meczów: 13 w roli gospodarza i 13 na wyjeździe. Opłacenie delegacji sędziowskiego dla trójki sędziów w tej klasie rozgrywkowej to wydatek 300 zł, mnożąc razy 13 mamy do wydania 3 900 zł. Z kolei nasza drużyna juniorów występuje w lidze terenowej składającej się z 16 dru- żyn, więc do rozegrania w sezonie ma 30 meczów: 15 w roli gospodarza i 15 na wyjeździe. Za delegacje sędziowskie drużyny juniorów zapłacimy więc 73 zł x 15 = 1095 zł. Do tego dochodzą oczywiście delegacje za sędziowanie sparingów. Doliczmy więc do delegacji przykładowo 500 zł. Razem wyszło nam, że za samo sędziowanie klub musi wydać ok. 5 500 zł.

WÓZ-PRZEWÓZ Odnośnie dowożenia na mecze często w małych klubach jest tak, że jeździ się w kilka osób prywatnymi samochodami. Przyjmijmy jednak, że nasz klub wynajmuje busa na mecze. Ceny uzależnione są oczywiście od kilometrów więc możemy określić, że koszt jednego wyjazdu będzie się wahał od 200 do 500 zł. Dla uproszczenia ustalmy stałą cenę 300 zł za jeden wyjazd. Sumując wyjazdy seniorów i juniorów na mecze do innych miejscowości mamy razem 28 wyjazdów, czyli 28 x 300 = 8 400 zł. Doliczmy do tego wyjazdy na sparingi i łącznie za wyjazdy w sezonie musimy liczyć się z wydatkiem ok. 10 000 zł W wielu małych klubach zwykle trenerzy, jak również członkowie zarzą- dów, pracują społecznie. Przyjmijmy jednak, ze w naszym klubie trener seniorów miesięcznie zarabia 500 zł (bez kosztów dojazdu). 500 zł x 12 miesię- cy to wydatek 6 000,00 zł Pominiemy tutaj trenera, który u nas szkoli grupę juniorów jako wolontariusz.

STROJE Kolejnym znacznym wydatkiem z klubowej kasy jest zakup potrzebnego sprzętu sportowego tj. stroje sportowe, buty dla zawodników, stroje i rękawice dla bramkarzy, piłki (co najmniej 3 meczówki), środki bhp (zamrażacze, suchy lód) itp. Załóżmy, że nasza dru- żyna seniorów i juniorów potrzebuje nowe komplety strojów sportowych wraz z nadrukami. Przyjmijmy, że jeden komplet (koszulka, spodenki, getry) kosztuje 100 zł. Mając w klubie 38 zawodników (nie licząc bramkarzy) na nowe stroje wydamy ok. 3 800 zł. W klubie mamy 2 bramkarzy. Jeden komplet (bluza, spodnie, rękawice) to wydatek ok. 200 zł, więc dla 2 bramkarzy musimy liczyć się z wydaniem kwoty 400 zł. W większości klubów zawodnicy grają za darmo lecz jeśli klub na to stać piłkarze mogą liczyć na nowe buty do gry. Czasami w klubach uzgadnia się tak, że jeżeli zawodnik chce kupić droższe buty to po prostu się do nich dokłada. Żywotność butów jest różna, zwykle jedna para wytrzymuje na pół do roku czasu w zależności od jakości obuwia i od ich konserwacji przez zawodnika. Ceny butów są różne od 100 zł w górę. W naszym przypadku załóżmy, że kupujemy dla zawodników buty za 150 zł. Przyjmijmy, że potrzebujemy kupić 40 nowych par butów na rok. Więc 40 x 150 = 6000 zł. Zgodnie z regulaminem rozgrywek każda drużyna w roli gospodarza musi zapewnić podczas każdego meczu 3 piłki do gry. Dla uproszczenia przyjmijmy, że nasz klub kupił nowe piłki meczowe za 500 zł.

BEZPIECZEŃSTWO Piłka nożna to sport kontaktowy więc w aptece każdego klubu powinny znaleźć się zamrażacze, suchy lód, banda- że itp. Zwykle klubu współpracują z aptekami od których otrzymują darowiznę w postaci niezbędnego sprzętu do udzielania pierwszej pomocy. W naszym klubie założyliśmy, że wyposażenie apteczki to wydatek ok. 200 zł. Oczywiście każdy klub powinien być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej i ubezpieczyć zawodników od następstw nieszczęśliwych wypadków. Przyjmijmy więc, że w naszym klubie roczna polisa OC i NNW kosztuje 500 zł Żaden zawodnik w klubie nie może przystąpić do rozgrywek bez waż- nych badań lekarskich, które powinno się przeprowadzić dwa razy w roku. Przyjmijmy, że za badanie jednego zawodnika trzeba zapłacić 20 zł, więc aby przebadać wszystkich 40 zawodników musimy wydać 800 zł na pół roku a na cały rok 1 600 zł.

BAZA Kwestia utrzymania stadionu w każdej gminie wygląda rożnie. Czasami gmina wspiera klub np. kosząc trawę lub też przeznacza dodatkowe środki dla klubu i to on wtedy dba o obiekt sportowy. Jednak w większości małych klubów wszystko robi się społecznie i własnymi środkami. Przyjmijmy, że jedno koszenie wraz z wałowaniem boiska naszego klubu to wydatek ok. 200 zł. Załóżmy, że w ciągu roku bę- dziemy kosić i wałować boisko 20 razy więc utrzymanie murawy to wydatek ok. 4 000 zł. Do tego doliczmy koszt nawożenia i odchwaszczania trawy. Zaokrąglijmy więc tą kwotę do 5 000 zł Otrzymanie dotacji z gminy to jedno. Później trzeba uważnie wydawać środki publiczne, a następnie się z nich rozliczyć w postaci sprawozdania. Większość klubów stara się aby znaleźć po znajomości osobę znającą się na księ- gowości, która nieodpłatnie będzie odpowiedzialna za sprawy finansowe w klubie tj. opisywanie faktur, tworzenie zestawień, wystawianie corocznych pitów dla sędziów itp. W naszym klubie zatrudniliśmy więc do tego księgową na umowę o dzieło na kwotę 500 zł Prowadzenie klubu wiąże się również z innymi licznymi wydatkami na przykład opłaty bankowe za prowadzenie konta klubu, opłaty pocztowe (wysy- łanie pitów do sędziów, pism z proś- bą o wsparcie działalności sportowej klubu do potencjalnych darczyńców, wniosków do fundacji w ramach konkursów grantowych, artykuły biurowe do klubu, proszek do prania strojów zawodników po każdym meczu). Razem pozostałe wydatki oszacujmy na kwotę ok. 500 zł.

NIE JEST LEKKO Podsumowując. W naszym klubie mamy do wydania co roku łącznie kwotę ok. 45 500 zł Oznacza to, że bez wsparcia dotacji z gminy, składek członkowskich, darowizn finansowych i rzeczowych od sponsorów oraz w szczególności pracy społecznej zarządu i piłkarzy trudno byłoby utrzymać A-klasowy klub w lidze. Piłka nożna jednak to dla wielu osób pasja i sposób na aktywne spę- dzenie wolnego czasu. Na szczęście nie brakuje pozytywnie zakręconych osób kochających futbol. Świadomość z jakimi wydatkami wiąże się prowadzenie działalności sportowej powinno więc motywować zarząd do poszukiwania dodatkowych źródeł utrzymania klubu. W Polsce jest wiele organizacji przyznających środki na sport i choć ciężko je dostać to warto się o nie starać. Za którymś kolejnym razem może nasz wniosek zostanie pozytywnie zaakceptowany przez komisję konkursową i otrzymamy duże środki, które będziemy mogli przeznaczyć na szkolenie dzieci i młodzieży oraz rozwój bazy sportowej klubu.

Źródło: Dolnośląska Piłka nr 14

This entry was posted in Główna. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.